سه شنبه 5 بهمن 1400 | Tuesday 25 January 2022

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساوه گفت: محدودیت اعتبارات عملیات کاوش باستان شناسی مسجد جامع هزار ساله ساوه را متوقف کرده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ساوه گفت: با توجه به پتانسیلی که در منطقه شکار ممنوع ساوه و زرندیه وجود دارد می‌توان آن را به یک منطقه توریستی تبدیل کرد.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: گران شدن ویزیت پزشکان و تجربیات قبلی فرد بیمار از درمان خودسرانه، منجر به خود درمانی می‌شود در حالیکه دارو یک تیغ دولبه است و مصرف خودسرانه عوارض زیادی دارد.

 

دکتر محمود کریمی شنبه دوم بهمن ماه در چهارمین مجمع سلامت شهرستان ساوه با موضوع "خود مراقبتی آری، خود درمانی هرگز"، (نه به خرید کالاهای سلامت محور از مسیرهای غیرمجاز و نه به مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در انسان و دام) که در سالن اجتماعات فرمانداری ویژه ساوه برگزار شد، اظهار کرد: سلامت زیرساخت توسعه پایدار است و توسعه پایدار حاصل نخواهد شد مگر اینکه انسان‌های سالمی داشته باشیم و جامعه سالم با خودمراقبتی می‌تواند سلامتی را به فرد و دیگر افراد جامعه به ارمغان آورد.

وی با تاکید بر اینکه تغذیه سالم و سبک زندگی صحیح بالغ بر ۸۰ درصد بیماری‌ها را از بین خواهد برد، خودمراقبتی واژه جدیدی نیست و زمانی مطرح شد که بیماری‌های مزمن در جامعه افزایش یافت.

او گفت: خودمراقبتی تمام فعالیت‌هایی است که فرد برای حفظ سلامت خود و دیگران انجام می‌دهد که تغذیه سالم، ورزش، تبعیت از رژیم‌های غذایی و... از جمله آنهاست. خودمراقبتی ۵۰ درصد میزان بستری فرد بیمار یا غیبت از محل کار بر اثر بیماری را کاهش خواهد داد و فواید اقتصادی و اجتماعی زیادی دارد.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ساوه با تاکید بر اینکه خوددرمانی یا مصرف خودسرانه داروها، خودمراقبتی نیست بلکه یک معضل اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی و فرهنگی در سلامت است که باعث مشکلات گوارشی، کبدی و... می‌شود، تصریح کرد: گران شدن ویزیت پزشکان و تجربیات قبلی فرد بیمار از درمان خودسرانه منجر به خود درمانی می‌شود در حالیکه دارو یک تیغ دولبه است و مصرف خودسرانه عوارض زیادی دارد.

وی افزود: اگر داروها از کانال‌های غیر مجاز و بازار تهیه شوند و در صحت و سلامت آنها تردید وجود داشته باشد مسائل و مشکلات بسیاری را بوجود می‌آورد و بهترین راه دسترسی به موارد دارویی و بهداشتی سالم آگاهی شهروندان از وجود سامانه "تی تک" است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت کشور چین ۱۳ برابر جمعیت ایران است، افزود: علیرغم این میزان اختلاف جمعیت بین چین و ایران اما متاسفانه مصرف دارویی در کشور ما معادل مصرف دارویی چینی‌هاست که یک آسیب جدی است. میانگین اقلام دارویی تجویز شده در کشور ما ۳.۵ برابر جهان است. تصور مردم این است که یک پزشک حاذق کسی است که داروی بیشتری تجویز کند در حالیکه اینطور نیست خودمراقبتی و مصرف به اندازه دارو راهکار اصلی درمان است.

دکتر کریمی با تاکید بر اینکه ایران در مصرف آنتی بیوتیک جزو سه کشور برتر دنیاست، گفت: ۴۰ الی ۶۰ درصد آنتی‌بیوتیک‌هایی که در کشور تجویز می‌شود ضروری است و این جدای آنتی بیوتیک‌هایی است که از داروخانه و بدون مراجعه به پزشک توسط مردم تهیه می‌شود. مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک مقاومت‌های دارویی ایجاد می‌کند و مشکلاتی در درمان بسیاری از بیماری‌ها بوجود می‌آورد.

وی افزود: در خودمراقبتی باید تلاش کرد تا محصولات غذایی سالم و ارگانیک وارد زنجیره غذایی شود و سلامت محقق نخواهد شد مگر با مشارکت اجتماعی همه دستگاه‌های اجرایی و برای تامین این نیاز همگانی همه باید خود را مسئول بدانند. امروزه بسیاری از باشگاههای مردانه و زنانه، آرایشگاهها و عطاری‌ها تهدید کننده سلامت هستند و چون داروهایی که تجویز می‌کنند قاچاق هستند و جان مردم را هدف قرار داده اند.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی همچنین گفت: طرح عدالت و تعالی نظام سلامت در عمل به منویات رهبری در وزارت بهداشت آغاز شده است تا مجموعه بهداشت و درمان و شاخص‌های سلامت ارتقای کمی و کیفی پیدا کند و تحقیقات و پژوهش‌ها مناسب با نیاز جامعه بوده و صرفا محدود به تولید مقاله نباشد.

وی بیان کرد: افزایش ظرفیت‌های پزشکی و درمانی، مبارزه با فساد و زیرمیزی، مبارزه با تعارض منافع باتاکید بر خود مراقبتی، استفاده از ظرفیت خیرین، بازسازی و نوسازی پزشک خانواده و شبکه های بهداشتی درمانی و بهره‌وری در نظام سلامت از جمله موضوعاتی است که در طرح عدالت و تعالی نظام سلامت دیده شده است.

به گزارش ایسنا، رییس شبکه دامپزشکی شهرستان ساوه نیز گفت: از ۱۵۰۰ بیماری عفونی افزون بر ۸۰۰ بیماری بین انسان و دام مشترک است که یا بصورت مستقیم نظیر بیماری هاری و یا غیرمستقیم از طریق مصرف مواد لبنی و پروتئینی شیوع پیدا می‌کند.

دکتر داوود سرمدی با اشاره به اینکه دامپزشکی در حوزه پیشگیری از بروز بیماری‌ها فعالیت دارد، افزود: واکسیناسیون دام و نظارت بر حسن اجرای آن از مهمترین ماموریت های دامپزشکی است.

وی افزود: بیش از ۱۰۰ هزار راس دام سنگین و ۲۰۰ هزار راس دام سبک، ۹ واحد تولید خوراک دام کنسانتره، سه واحد تولید مکمل و دارویی، ۶ درمانگاه، ۶ داروخانه دو واحد کشتارگاه دام و دو واحد کشتارگاه طیور در ساوه، نوبران و آوه، فعالیت دارند.

دکتر سرمدی افزود: به مراکز درمانی در خصوص تجویز آنتی بیوتیک به دام تاکیدات فراوانی شده است چرا که عوارض ناشی از استفاده بی مورد آنتی بیوتیک با مصرف گوشت و فرآورده های دامی به انسان برمی‌گردد.

مدیر غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی ساوه نیز گفت: منشا بسیاری از بیماری‌های سال‌های آتی استفاده از کودشیمیایی است که سلامت جامعه و افراد را تحت شعاع قرار می‌دهد.

دکتر حجت تمیزی افزود: موادغذایی و تولیدات کشاورزی و دامی در سلامت جامعه مهم قلمداد می‌شود که باید مورد پایش و کنترل و رصد قرار گیرد. نمونه‌برداری از میوه‌ها و سبزیجات از نظر باقی ماندن سموم نیز مورد پایش و رصد قرار گرفته و باید مورد توجه قرار گیرد.

قائم مقام رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه در مشارکت‌های اجتماعی نیز گفت: همسویی و هماهنگی دستگاه‌ها لازمه تحقق شعار خودمراقبتی آری، خوددرمانی هرگز (نه به کالاهای سلامت محور از مسیرهای غیرمجاز و نه به مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌های انسان و دام است.

دکتر علی حافظی افزود: تحقق شعار مجمع سلامت‌ نیازمند اراده جمعی و عزم همه جانبه دستگاههای اجرایی است تا بتوان با اجرایی کردن تکالیف هر دستگاهی، به وظیفه خود نسبت به تامین سلامت مردم را به خوبی عمل کنیم.

رئیس انجمن مدیران صنایع ساوه گفت: درآمدهای کاذب مانع و سد بزرگی برای ایجاد اشتغال در واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگترین شهر صنعتی کشور مستقر در این شهرستان است.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی شهرستان ساوه از درگیری برخی روستاهای شهرستان ساوه و افزایش آمار مبتلایان به بیماری سالک خبر داد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی از کاهش ۵۰ درصدی مطالبات و چالش های کارگری در طی ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: تامین مسکن مهمترین نیاز جمعیت کارگری شهرستان ساوه است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح انتقال سهم آب ساوه از سد کوچری به عنوان بزرگترین پروژه آب رسانی استان مرکزی نیازمند نگاه ویژه و اعتبار ملی است.

شهردار ساوه با اشاره به اینکه حاضرم دو دستم را قطع کنند اما کار غیرقانونی انجام ندهم، گفت: درب شهرداری به روی رانت‌خواری بسته است و اجازه نخواهم داد شهر و شهروندان از این موضوع آسیب ببینند و از همه توانم برای توسعه شهر استفاده خواهم کرد.

رییس دادگستری شهرستان ساوه گفت: برخی شرکت‌ها در شهر صنعتی کاوه برخلاف قانون و بدون رعایت مقررات اقدام به دفن زباله می‌کنند که چون با سلامت مردم مرتبط است، تهدیدی بر بهداشت عمومی جامعه تلقی می‌شود.

تمامی حقوق محفوظ است ، طراحی شده توسط کامپوسیس، رادیو ساوه توسط سرورهای قدرتمند محکم هاست پشتیبانی می‌شود.

Template Design:Dima Group