سه شنبه 4 آذر 1399 | Tuesday 24 November 2020

کمبود نیروی انسانی، کادر آموزشی، مدارس دوشیفته، تراکم بالای دانش آموزی، مشکلات مربوط به آموزش غیرحضوری، از جمله مشکلات دستگاه تعلیم و تربیت در شهرستان ساوه است، اما با این وجود دانش آموزان ساوجی ویترین آموزشی آموزش و پرورش این شهرستان را که آزمون کنکور، المپیادهای علمی و امتحانات نهایی هستند، هر سال پر بارتر کرده و با درخشش در مارتن های علمی امسال به مراتب بیشتر از سال گذشته درخشیدند.

شرایط گنجینه جواهرات ساوه این روزها ناامن شده، البته سرقت یاقوت های سبز کار سخت تری است، اما یاقوت های سرخ را براحتی می توان به سرقت برد، شبانه یا حتی روزهنگام، وقتی از نگهبان و نگاه های نگران خبری نیست.

 ایرنا -بلای مهلک کرونا افزون بر هفت ماه است دامنگیر کشور شده و شیوع آن با وجود تلاش های جهادگونه کادر درمان، پزشکان و پرستاران در مقاطعی روندی کاهشی داشت اما اکنون در موج سوم همه گیری شرایطی را تجربه می کنیم که به جای سخن گفتن از زردی و زیبایی‌های پاییز، همه جا قرمزی کرونا نقل محافل است.

مسئول کمیته اپیدمولوژی مبارزه با کرونا دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: اگر مردم در اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی کوتاهی کنند و در این امتحان رفوزه شویم، قطعا روزهای فاجعه باری پیش رویمان خواهد بود.

ساوه - ایرنا - شناسایی و پر کردن چاههای غیرمجاز و ساماندهی چاههای فرم پنج، ساماندهی حریم و بستر رودخانه ها، ایجاد بندهای انحرافی و طرح های تغذیه مصنوعی و مدیریت آب سد الغدیر در سالهای اخیر عواملی مهم برای جان گرفتن منابع آبی و حتی احیای بخش های زیادی از زمین های کشاورزی لم یزرع در ساوه است.

در سال ۹۷ بر اساس مصوبه ای که به تایید مسئولان استان مرکزی و شهرستان ساوه رسید قرار شد اداره هواشناسی این شهرستان که اکنون در حوالی شهر صنعتی کاوه (۱۰ کیلومتری شمال شهر) واقع است با ساخت اداره جدید به محلی در جاده قدیم ساوه به همدان منتقل شود.

 ایرنا - قلعه ماچوپیچو در پرو، دیوار چین، میدان نقش جهان اصفهان و کتیبه داریوش در بیستون آنگاه که از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) به عنوان آثار فاخر شناخته و ثبت جهانی شدند اعتباری به وسعت گیتی یافتند و مسیر ورود گردشگران، ارزآوری، ‌توسعه مشاغل و کسب درآمد ساکنان بومی هم هموار شد.

کمتر از یک ماه دیگر معروفترین برند انار کشور یعنی ساوه وارد چرخه مصرف می شود و این سرخ زیبا به روی هر عابری لبخند خواهد زد اما سئوال اینجاست که آیا باغداران از فروش محصول خود می توانند ضمن جبران هزینه ها، سفره خانواده های خود را بیارایند و لبخند رضایت بر لبانشان بنشیند؟

در آنسوی دودکش کارخانه ها و گردش چرخ دنده های صنایع میان ساختمان های چند طبقه و رنگ باخته این شهر سکوتی سنگین حاکم است؛ جنب و جوش کودکان در کوچه ها و تردد ساکنان در خیابان و معابر چندان پررنگ نیست و هر کسی از ولایتی آمده و همچنان «شهر» شدن و همزیستی اجتماعی را تمرین می کنند.

تمامی حقوق محفوظ است ، طراحی شده توسط کامپوسیس، رادیو ساوه توسط سرورهای قدرتمند محکم هاست پشتیبانی می‌شود.

Template Design:Dima Group