شنبه 16 فروردين 1399 | Saturday 4 April 2020

نظرات شما

 • علی میرزایی فرماندار ساوه شد

  منوچهر عارف نژاد 22.11.1397 11:33
  امیدوارم فرماندار جدید با افراد سود جو که به قصد سوء استفاده از مقامات دولتی به آنها نزدیک میشوند ...
   
 • یک عمر سلامتی با خود مراقبتی

  وحید وحدت پور 19.10.1397 12:19
  بنده جناب آقای ابوالفضل هاشمی رو خوب میشناسم.افتخار دارم که دو سال سرباز ایشان بودم.فردی بسیار مودب،با ...
   
 • منصوری: ایران شبه‌خودرو تولید می‌کند/ساوجی‌ها را با انار و پسته گول زده‌اند

  هود 31.03.1397 20:25
  تمام نظراتتان اشتباها جناب منصوری سد اکباتان ربطی به رودخانه مزلقان نداره لااقل تحقیق کن
   
 • ساخت نیروگاه 1200 مگاواتی ساوه با اتکا به توان دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان

  ali 20.11.1396 03:41
  ظاهراً خبر خوبی‌ هست ولی‌ این نیروگاه تمام آب زیرزمینی ساوه را خواهد بلعید، و در عرضه چند سال تمام ...
   
 • امتیاز تیم فوتسال شهرداری ساوه به سن‌ایچ واگذار می شود

  محمدرضا علیزاده 24.03.1396 23:13
  تصمیم عجولانه سقوط فوتسال ساوه از لیگ برتر را در پی دارد . کمیسیون تلفیق ساوه و بررسی دقیق تصمیمی ...
   
 • بودجه مصوب شهرداری ساوه 27 درصد افزایش یافت

  مهدی 09.03.1396 05:31
  آقایون محترم. اسم این سایت شما سرقتی است و از روی یک وبلاگ پوریا بیچاره دزدید و برای خودتان گزاشتید.
   
 • "الغدیر" چشم براه سخاوت "اکباتان"

  حسن 02.02.1396 10:24
  سلام حمد و سپاس پروردگار يگانه را كه باران رحمتش تا حدودي تشنگي زمين را برطرف نمود. جناب آقاي مهندس شاهرخ ...

رییس گروه تغذیه واحد مرکز بهداشت استان مرکزی با اشاره به اجرای بسیج ملی تغذیه در کشور و استان گفت: ۶۰ درصد مردم استان مرکزی مبتلا به چاقی و اضافه وزن هستند.

نسرین یادگاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آغاز بسیج ملی تغذیه در کشور از ۱۴ دیماه که تا ۳۰ دی ادامه خواهد داشت، افزود: پیروی از الگوی غذایی سالم شرط اصل سلامتی و مراقبت از سلامتی از مسئولیت‌های فردی است و توجه به تغذیه و الگوی غذایی مناسب از ارکان اصلی خودمراقبتی محسوب می‌شود.

وی الگوی غذایی مناسب را برنامه غذایی همراه با تعادل، تنوع و تناسب دانست و گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه و گرانی برخی از اقلام که مانع دسترسی کافی مردم به همه مواد غذایی شده است، بسیج تغذیه سالم و ترویج الگوی غذایی سالم با جایگزین های غذایی سالم در سراسر کشور راه‌اندازی شد.

یادگاری تصریح کرد: اهداف این بسیج ارتقای آگاهی، تغییر نگرش و عملکرد مردم در خصوص جایگزین های غذایی را مد نظر قرار داده است تا آگاهی مردم درخصوص همه گروه های غذایی افزایش پیدا کند و بدانند که اگر نمی توانند از گوشت استفاده کنند چه مواد غذایی را جایگزین آن کنند که در این مورد بهترین جایگزین گوشت، حبوبات و تخم مرغ است. یا اگر خواهان سلامتی و بیمار نشدن هستند روغن های مایع را جایگزین روغن جامد کنند.

وی با بیان اینکه سیاستمداران نیز باید برای افزایش دسترسی و ترویج الگوی غذایی سالم و جایگزین های مناسب تلاش کنند که این موضوع در برنامه ششم توسعه کشور و سند امنیت غذایی دیده شده است، گفت: همه سازمان ها و ادارات ملزم هستند که از این برنامه ها تبعیت کنند و کاری کنند که دسترسی و تامین مواد غذایی جایگزین برای جامعه فراهم باشد.

یادگاری تاکید کرد: اگر بیان می شود که در تلویزیون تبلیغات سالم نمایش داده شود، در راستای فرهنگ سازی است تا برای مثال به صورت مکرر نوشابه تبلیغ نشود و در کنار آن دوغ بدون گاز پیشنهاد شود و جایگزین های آن هم مدنظر قرار گیرد. رسانه ها باید کمک کنند که مردم جایگزین های مناسب غذایی را یاد بگیرند و با هر تمکن مالی به تمامی مواد غذایی مغذی دسترسی داشته باشند.

وی با بیان اینکه با معرفی جایگزین های مواد غذایی علاوه بر کمک به سلامت جامعه به اقتصاد خانواده نیز کمک می‌شود، افزود: اعتقاد داریم تمامی افراد باید بتوانند از جایگزین های مواد غذایی استفاده کنند.

کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشتی علوم پزشکی استان مرکزی ۶۰ درصد مردم استان مرکزی را مبتلا به چاقی و اضافه وزن دانست و گفت: این رقم نشان از وجود مشکل در تغذیه مردم دارد. در حال حاضر در استان مرکزی روزانه ۱۰ تا ۱۲ گرم نمک توسط مردم مصرف می شود در حالی که استاندارد آن روزانه سه تا پنج گرم است و حتی ۴۰.۲ درصد مرد م هنوز نمکدان را از سفره های خود حذف نکرده اند.

وی افزود: طبق بررسی و ارزیابی سال ۹۶، روزانه ۶۵.۷ درصد مردم استان مرکزی قند و شکر مصرف می کنند در حالی که این دو ماده دو سم سفید هستند که نباید زیاد استفاده شوند، همچنین ۴۲ درصد میانسالان استان دچار اضافه وزن و ۲۴ درصد این جامعه نیز مبتلا به چاقی هستند.

یادگاری بیان کرد: ۲۰ درصد مردم استان از روغن جامد استفاده می کنند در حالی که باید روغن مایع جایگزین شود. مردم باید بدانند که روغن حیوانی هیچ تفاوتی با روغن جامد ندارد و اشباع هر دو روغن بسیار بالاست.

رییس گروه تغذیه واحد مرکز بهداشت استان مرکزی با بیان اینکه انتظار می رود جایگزین های مناسب برای همه مواد غذایی مدنظر قرار گیرد گفت: برای مثال اگر به گوشت دسترسی نیست حتما حبوباب جایگزین شود. حتی اختلاط حبوبات با غلات مانند عدس پلو، ماش پلو و ... بهترین پروتئین با همه اسیدهای آمینه را فراهم می کند که جایگزین بسیار خوبی برای گوشت خواهد بود.

نوشتن دیدگاه

انتشار نظرات کاربران به هیچ وجه به معنای تایید رادیو ساوه نیست، رادیو ساوه به حفظ آبروی افراد پایبند است بنابراین نظرات توهین آمیز به هیچ وجه منتشر نخواهد شد، در ضمن حذف برخی نظرات پس از انتشارتوسط سردبیر با درخواست مستقیم صاحب خبر است.
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

تمامی حقوق محفوظ است ، طراحی شده توسط کامپوسیس، رادیو ساوه توسط سرورهای قدرتمند محکم هاست پشتیبانی می‌شود.

Template Design:Dima Group