چهارشنبه 28 مهر 1400 | Wednesday 20 October 2021

 

غار های موجود درشهرستان ساوه

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: ۱۰ غار در استان مرکزی به منظور مطالعه و بررسی انتخاب و به منظور تعیین درجه حفاظتی از آن‌ها بر اساس مصوبات به کمیته غارشناسی کشور پیشنهاد شده است.

معرفی 10 غار استان مرکزی به  کمیته غارشناسی کشور به منظور تعیین  درجه حفاظتی

رضا میرزائی در آستانه دوم مهرماه روز ملی غار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس  اظهار کرد: غارها اکوسیستم‌های‌حساسی هستند که ارزش زیستی، زمین شناختی، باستان شناسی و فرهنگی و طبیعت گردی دارند، زیست‌مندان غارها به شدت در محیط زیست نیمه‌بسته غار اندمیک شده‌اند و وابسته به شرایط محیطی خاص غارهستند.

وی اضافه کرد: غار‌ها در ارتباط تنگاتنگ با سایر عوامل محیطی نقش به سزایی در پایداری محیط ایفا می‌کنند و ارزش غار‌ها محدود به آثار تاریخی و ساختار‌های زمین شناختی نمی‌شود بلکه به عنوان زیستگاه‌های مهم وحساس نقش موثری در تنوع زیستی دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه پدیده‌ها و زیبایی‌های طبیعی منجمله غار‌ها جزئی از سرمایه‌های ملی هر کشور محسوب می‌شوند بیان داشت: تعداد ۱۰ غار در استان مرکزی به منظور مطالعه و بررسی انتخاب وبه منظور تعیین  درجه حفاظتی از آن‌ها بر اساس مصوبات به کمیته غار شناسی کشور پیشنهاد شده است.

میرزائی ادامه  داد: بر اساس قوانین بالا دستی، حفاظت از تنوع زیستی و زیستگاه‌ها از وظایف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است و در همین راستا معرفی غارهای موجود و شناسایی غارهای جدید، ایجاد بانک اطلاعاتی، تهیه اطلس و تدوین نقشه‌های بزرگ مقیاس با استفاده از تکنولوژی‌های روز، تعیین و اولویت ‌بندی غارهای واجد شرایط حفاظتی و تعیین حریم حفاظتی غارها و نیز حفاظت از غارهای واجد ارزش با کمک محیط‌بانان منطقه و استفاده از افراد بومی و محلی از جمله اهداف مدنظر در راستای آیین‌نامه اجرایی ماده ۶ مدیریت، حفاظت و بهره‌برداری از غارها در استان است.

وی با بیان اینکه شعار روز ملی غار پاک امسال «اکتشاف، شناخت و حفاظت از غارها» است ادامه داد: این مناسبت روزی است برای فرهنگ سازی و ارتقاء آگاهی‌های عمومی در خصوص حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و روزی است نمادین که به لزوم حفاظت از غار‌ها و برنامه‌ریزی برای مدیریت صحیح آن‌ها تاکید دارد

قیز قلعه ساوه

.غار های موجود درشهرستان ساوه

1-غار ستق در نوبران

2-غار کوه ساوه (شاه پسند )در کنارارمگاه پیغمبر اشمائیل نبی (ع)بخش مرکزی

3-غار اقداش بخش  نوبران

4-غار بریه بخش خرقان

5- غار امجک ساوه غار امجک در ارتفاعات کوه امجک و در فاصله 63 کیلومتری شمال غربی تفرش قرار دارد.

6-غار امامزاده سیدباوقار (سید باباغار)

 

غار کوه ساوه (شاه پسند) - همگردی

این غار در شمال غربی شهرستان ساوه و بالاتر از مقبره اشموئیل پیغمبر واقع شده. این غار علاوه بر اینکه نزدیک اشموئیل پیغمبره و اقلیم مناسب و مکان مناسب گردشگاهیه، ولی دسترسی به آن کمی مشکله که امید داریم با ترمیم وضعیت راه به مجموعه ای مناسب تبدیل شه.

 

 

درباره غار کوه ساوه (شاه پسند)

غار آقداش ساوه - همگردی

آدرس: ایران مرکزی ساوه بخش نوبران، دهستان کوهپایه، روستای آقداش

ساوه-غار-آقداش-106123

ساوه-غار-آقداش-189030

ساوه-غار-آقداش-40295

غارتاریخی روستای آقداش ازشهرساوه - آپارات

غار باباگر گر در روستای ستق بخش نوبران شهرستان ساوه/غار ...

غار باباگرگر

آدرس: ایران مرکزی نوبران 38 کیلومتری جاده نوبران به فامنین ، بخش تجرک ، پس از روستای ستق

محمد شرافت

تمامی حقوق محفوظ است ، طراحی شده توسط کامپوسیس، رادیو ساوه توسط سرورهای قدرتمند محکم هاست پشتیبانی می‌شود.

Template Design:Dima Group