دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 | Monday 22 April 2019

نظرات شما

 • علی میرزایی فرماندار ساوه شد

  منوچهر عارف نژاد 22.11.1397 11:33
  امیدوارم فرماندار جدید با افراد سود جو که به قصد سوء استفاده از مقامات دولتی به آنها نزدیک میشوند ...
   
 • یک عمر سلامتی با خود مراقبتی

  وحید وحدت پور 19.10.1397 12:19
  بنده جناب آقای ابوالفضل هاشمی رو خوب میشناسم.افتخار دارم که دو سال سرباز ایشان بودم.فردی بسیار مودب،با ...
   
 • منصوری: ایران شبه‌خودرو تولید می‌کند/ساوجی‌ها را با انار و پسته گول زده‌اند

  هود 31.03.1397 20:25
  تمام نظراتتان اشتباها جناب منصوری سد اکباتان ربطی به رودخانه مزلقان نداره لااقل تحقیق کن
   
 • ساخت نیروگاه 1200 مگاواتی ساوه با اتکا به توان دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان

  ali 20.11.1396 03:41
  ظاهراً خبر خوبی‌ هست ولی‌ این نیروگاه تمام آب زیرزمینی ساوه را خواهد بلعید، و در عرضه چند سال تمام ...
   
 • امتیاز تیم فوتسال شهرداری ساوه به سن‌ایچ واگذار می شود

  محمدرضا علیزاده 24.03.1396 23:13
  تصمیم عجولانه سقوط فوتسال ساوه از لیگ برتر را در پی دارد . کمیسیون تلفیق ساوه و بررسی دقیق تصمیمی ...
   
 • بودجه مصوب شهرداری ساوه 27 درصد افزایش یافت

  مهدی 09.03.1396 05:31
  آقایون محترم. اسم این سایت شما سرقتی است و از روی یک وبلاگ پوریا بیچاره دزدید و برای خودتان گزاشتید.
   
 • "الغدیر" چشم براه سخاوت "اکباتان"

  حسن 02.02.1396 10:24
  سلام حمد و سپاس پروردگار يگانه را كه باران رحمتش تا حدودي تشنگي زمين را برطرف نمود. جناب آقاي مهندس شاهرخ ...

مدیر امور بهره‌برداری از سد الغدیر ساوه از کاهش نسبی حجم آب ذخیره شده در دریاچه این سد در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در چنین روزی خبر داد.

سیدجلال شاهرخ در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، حجم فعلی آب ذخیره شده در دریاچه سد الغدیر ساوه را حدود 34 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: در مدت مشابه سال قبل حجم آب این سد بیش از 36 میلیون متر مکعب بوده است.

وی عنوان کرد: هم اکنون آب قابل توزیع از محل ذخیره سازی در دریاچه سد الغدیر ساوه در شرایط امروزی فقط 18 میلیون متر مکعب است، چرا که بالغ بر ۱۶ میلیون متر مکعب از حجم موجود به عنوان حجم پایه و مرده در نظر گرفته شده لذا قابل توزیع نخواهد بود.

او عنوان کرد: از این میزان آب، بعلاوه حجم آورده پیش رو 10 میلیون متر مکعب برای مصارف شرب شهر ساوه و مابقی برای مصارف کشاورزی دشت در دوره نیاز آبی در نظر گرفته می‌شوند.

شاهرخ میزان دبی ورودی آب به سد الغدیر ساوه را در سال گذشته در چنین روزی 1.18 متر مکعب اعلام کرد که این میزان هم اکنون متاسفانه به ۲۱۰ لیتر در ثانیه رسیده است و بدین مفهوم است که در سال گذشته میزان دبی ورودی آب در چنین روزی بسیار بهتر از امسال بوده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر این سد بالغ بر 30 درصد از نیاز آب شرب شهر ساوه را تامین می‌کند، عنوان کرد: با توجه به افت سطح آبهای زیرزمینی در 10 سال اخیر و در نتیجه افت توان تولید در چاه‌های در حال بهره‌برداری برای تامین نیاز شرب شهر ساوه، مخصوصا چاه‌های منطقه "سید قلی" و "آقدره"، بنابراین در راستای حفظ توان تولید و ضرورت تامین آب شرب شهر، از منابع آبی سد الغدیر برای مصارف شرب شهری بهره‌برداری می‌شود.

عضو هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه‌ای مرکزی تصریح کرد: امیدواریم سقف منابع آبی در نظر گرفته و پیش‌بینی شده برای نیاز آب شرب و کشاورزی مصرف نشود و در مقابل با رعایت صرفه جویی و مدیریت در مصرف منابع آبی اجازه دهیم ظرفیت محدود سد الغدیر محفوظ مانده و در نتیجه بتوانیم یک ذخیره سازی مطمئنی را برای سال‌های آتی داشته باشیم.

شاهرخ تاکید کرد: کمبود آب در بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی در شهرستان ساوه به عنوان منطقه‌ای که از کمترین بارش‌ها نسبت به متوسط بارش‌های استانی برخوردار است، همچنان جدی است.

وی گفت: در عین حال با توجه به اعلام وضعیت آب و هوایی سال آبی پیش رو به نظر می‌رسد که بارندگی در محدوده استان مرکزی در حد نرمال یا کمی بالاتر از نرمال باشد که با این وصف می‌توان انتظار آورد مناسب در حوضه آبریز را نیز داشت.

سد الغدیر ساوه با 265 متر طول تاج و حجم 271 میلیون مترمکعب آب از نوع دو قوسی بتونی است که در سال 72 با هدف تامین برق و آب کشاورزی 23 هزار هکتار از اراضی این شهرستان احداث شد.

این سد براساس اهداف چند منظوره شامل تنظیم آب کشاورزی، کاهش خطرات سیل، تولید انرژی الکتریکی، اشتغال‌زایی و ایجاد مراکز گردشگری احداث شده است و از ویژگی‌های مسیر انتقال آب در سد الغدیر این است که آب از طریق کانال اصلی به طول حدود 10 کیلومتر به شبکه اصلی آبیاری منتقل می‌شود.

نوشتن دیدگاه

انتشار نظرات کاربران به هیچ وجه به معنای تایید رادیو ساوه نیست، رادیو ساوه به حفظ آبروی افراد پایبند است بنابراین نظرات توهین آمیز به هیچ وجه منتشر نخواهد شد، در ضمن حذف برخی نظرات پس از انتشارتوسط سردبیر با درخواست مستقیم صاحب خبر است.
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

تمامی حقوق محفوظ است ، طراحی شده توسط کامپوسیس، رادیو ساوه توسط سرورهای قدرتمند محکم هاست پشتیبانی می‌شود.

Template Design:Dima Group